Valitse kieli

Holapan Sukuseuran vuosikokous ja sukujuhla lauantaina 15.7.2023

Juhlapaikka: Wanha Kerho, Kauppakatu 40, 87100 Kajaani


Hyvät Holapan sukuseuran jäsenet ja ystävät!

Aloitamme yhteisen päivämme sääntömääräisellä yhdistyksen vuosikokouksella klo 10 ravintola Wanhan Kerhon toisen kerroksen juhlatilassa. Tervetuloa kuulolle ja vaikuttamaan sukuseuran toimintaan niin jäsenmaksun maksaneet varsinaiset jäsenet kuin muutkin myöhemmin sukujuhlaan osallistuvat!

Vuosikokouksen jälkeen varsinainen sukujuhla alkaa buffetlounaalla klo 12 alkaen. Lounas tarjoillaan ravintolassa rakennuksen ensimmäisessä kerroksessa. Huomioithan, että rakennuksessa ei ole hissiä, vaan ensimmäisen ja toisen kerroksen välillä siirrytään leveitä kiviportaita pitkin. Lounaan jälkeen sukujuhla jatkuu toisen kerroksen juhlatilassa.

Ohjelmasta lyhyesti: Kainuu on Holapan suvun vahvoja alueita ja Kajaani maakunnan keskuskaupunki. Kuulemme tarinoita mm. itse juhlatilan mielenkiintoisesta taustasta ja sen linkittymisestä kaupungin historiaan, paikkakunnan historiasta ja alueen Holappa suvun vaiheista aikojen saatossa. Jatkamme myös kertomuksia ja muisteluita omista sukuhaaroistamme. Lisäksi luvassa on musiikkia niin yhteislauluna kuin erillisinä esityksinä sekä runonlausuntaa – onhan Kajaani ja Kainuu monien runoilijoiden ja kirjailijoiden synnyinseutua. Juhlan päättää opastettu kiertoajelu turistibussilla Kajaanin keskustan alueella kattaen suuren osan tärkeimpiä paikallisia nähtävyyksiä. Tämä varmasti mielenkiintoinen kokemus myös paikkakuntalaisille ja Kajaanissa jo ennestään vierailleille. Ohjelmassa luonnollisesti myös tilaa keskusteluille ja tutustumiselle kakkukahvien parissa.

Tervetuloa Kajaaniin monipuolisten aktiviteettien, elämysten ja nähtävyyksien pariin!

Ilmoittautumisohjeet:

Pyydämme kaikkia juhlaan tulevia ennakkoilmoittautumaan 30.6.2023 mennessä maksamalla osallistumismaksun tilille FI62 5366 0720 0310 92 / Holapan sukuseura ry. Kirjoita lisätietoja-kohtaan kaikkien osallistuvien/maksettujen nimet. Osallistumismaksu 25 euroa/henkilö sisältää lounaan, kahvit sekä koko ohjelman. Lapset 4-12 vuotta 10 euroa, alle 4-vuotiaat ilmaiseksi. Mikäli teillä on erityisruokavaliotoiveita (kasvisruoka, gluteiiniton, laktoositon ym. erityisruokavalio), ilmoittakaa niistä sähköpostitse etukäteen. Lisätietoja seuraavilta: Juha Holappa Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. (040-7298389) ja Matti Holappa Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. (050-3840344).

Wanhan Kerhon pihapiirissä ja läheisyydessä Kajaanin keskusta-alueella löytyy pysäköintipaikkoja omalla autolla saapuville. Mikäli viivyt Kajaanissa yön yli, niin hotellimajoitusta löytyy juhlapaikan lähistöllä Sokos Hotel Valjus, Kartanohotelli Karolineburg, Hotel Kajanus sekä hieman sivummalla (n. 2 km juhlapaikalta) Hotelli Kajaani. Vinkkinä pidempään Kajaanissa viihtyville, että sukujuhlan jälkeisenä iltana kaupungissa tapahtuu mm. Kajaani Fest rock-tapahtuma tai hieman rauhallisemmissa merkeissä esim. höyrylaiva Koutan iltaristeily (2,5 tuntia) Kajaaninjokea pitkin Oulujärvelle.

Kokouskutsu ja Esityslista                                                        

Holapan Sukuseura ry:n jäseniä kutsutaan osallistumaan Sukujuhlien yhteydessä järjestettävään vuosikokoukseen. Vuosikokouksia järjestetään sukujuhlien yhteydessä eli vain joka toinen vuosi. Siksi osallistumisesi on erikoisen tärkeää. Kokous vie noin tunnin, jonka jälkeen rekisteröityminen, lounas ja sukujuhlien ohjelma. Lämpimästi tervetuloa!

Holapan Sukuseura ry:n vuosikokous 2023

Lauantaina 15. heinäkuuta, 2023 alkaen klo 10:00.

Paikka: Wanha Kerho, Kauppakatu 40, 87100 Kajaani

Esityslista:

  1. Kokouksen avaus
  2. Kokouksen laillisuuden ja päätösvaltaisuuden toteaminen
  3. Kokouksen puheenjohtajan, sihteerin, pöytäkirjantarkastajien sekä ääntenlaskijoiden valinta

4.   Kokouksen työjärjestyksen hyväksyminen

5.   Tilinpäätös, toiminnantarkastajan lausunto ja toimintakertomus

       2021 - 22

6.   Tilinpäätöksen vahvistaminen ja vastuuvapauden myöntäminen

7.   Toimintasuunnitelman vahvistaminen vuosille 2023 -24

8.   Jäsenmaksun määrääminen vuosille 2023 -24

9.   Talousarvion esittely vuosille 2023 -24

10. Sukuseuran hallituksen puheenjohtajan ja hallituksen jäsenten valinta seuraavalle toimikaudelle.

11. Toiminnantarkastajan ja varatoiminnantarkastajan valinta seuraavalle toimikaudelle

12. Muut asiat; keskustelu sukuseuran toiminnasta

13. Kokouksen päättäminen

Sukuseuran hallituksen puolesta

Juha Holappa                       Rauno Holappa

Puheenjohtaja                    Sihteeri

 

Holapan Sukuseuran vuosikokous ja sukujuhla lauantaina 15.7.2023

Juhlapaikka: Wanha Kerho, Kauppakatu 40, Kajaani

Vuosikokous klo 10.00 alkaen toisen kerroksen juhlatilassa, minkä jälkeen buffetlounas ensimmäisen kerroksen ravintolassa klo 12.00. Rekisteröityminen sukujuhlaan ennen ruokailua. Sukujuhla jatkuu lounaan jälkeen klo 13.00 toisen kerroksen juhlatilassa.

OHJELMA alkaen klo 13:

Liput saapuvat saliin

Nälkämaanlaulu yhteislauluna

Tervetuliaissanat. Yhdistyksen puheenjohtaja Juha Holappa.

Juhlatilan ja Kajaani yhtiön historiasta. Juha Holappa kertoo sanoin ja kuvin.

Kanteleensoittoa ja yksinlaulua. Rauno Kinnunen.

Isa Aspin elämäntarina ja runot. Isa Asp -seura.

Tuokiokuvia Kajaanin historiasta esitys. Kajaanin matkailuoppaat.

KAHVITAUKO klo 14.30–15.15, kahvit ja täytekakkua. Tapaamisia ja kohtaamisia.

OHJELMA JATKUU noin klo 15.15

Välähdyksiä Veli Holapan SukuJutut-ohjelmistosta. Lauri Holappa.

Tarinoita ja runoja Kainuusta. Rauno Kinnunen ja muut.

Maalta kaupunkiin. Holappa-suku ja Kajaani. Tarinoita omasta sukuhaarasta. Kaikki.

Vapaa sana sekä juhlan päätössanat. Juha Holappa.

Karjalaisten laulu yhteislauluna

Juhla päättyy noin klo 16.30

OPASTETTU KIERTOAJELU KAJAANIN KESKUSTA-ALUEELLA noin klo 16.30–17.30

Jalkautuminen Kajaanin jokimaisemissa. Kiertoajelulle lähtö ja paluu turistibussilla juhlapaikalle, Wanhalle Kerholle.